Populace goril stále v ohrožení

May 10, 2023
gorilla

I přes nedávné pozitivní zprávy a navýšení populace goril ve Rwandě a Demokratické republice Kongo, tento impozantní živočišný druh stále čelí mnoha hrozbám. Úspěšná záchrana ohrožených goril v jejich přirozeném prostředí v Africe – což je mimo jiné posláním Nadačního fondu Dian Fossey Gorilla Fund – vyžaduje trvalou a dlouhodobou ochranu a každodenní monitorování lesů. To dělají vládní i dobrovolnické organizace pro gorily horské ve Rwandě a gorily Grauerovy v Demokratické republice Kongo. I přesto situace není zdaleka ideální.

Co víme o gorilách

Gorily jsou známé pro své jedinečné společenské chování, které do značné míry udávají statní samci. Samci goril dospívají ve věku 12 až 13 let, kdy se jim uprostřed hřbetu vytvoří stříbřitá srst, díky níž si vysloužili přezdívku “stříbrohřbeté” gorily (ve věku 8 až 12 let jsou samci goril schopni reprodukce a jsou známí jako “černohřbeté” gorily). Každou skupinu goril vede a chrání jeden dominantní stříbrohřbetý gorilák, i když ve skupině mohou být i další podřízení stříbrohřbetí goriláci.

Jednotlivé gorily lze identifikovat podle jedinečných znaků, jako je stavba těla, způsob chování a otisk nosu – jedinečný vzor vrásek na nose. Zdá se, že ze všech čtyř poddruhů goril mají gorily horské nejvýraznější otisk nosu.

Chytré stravovací návyky

Tato neuvěřitelná zvířata také používají chlupy na hřbetu rukou k nasávání vody, kterou pak sají a pijí. Díky své velikosti, hbitým rtům a obratnosti rukou využívají svou sílu k trhání vegetace a konzumaci pouze těch nejchutnějších částí, přičemž dospělí gorilí samci byli pozorováni, jak rozbíjejí celé banánovníky, aby se dostali k vnitřní křehké jádru. Předpokládá se také, že tento druh se vyhýbá nadměrnému využívání oblasti pro obživu a pečlivě ořezává vegetaci, aby umožnil rychlé doplnění zásob.

Důležitost goril pro ekosystém

Vzhledem k tomu, že gorily jsou převážně býložravá zvířata, která tráví přibližně polovinu dne konzumací nejrůznějších rostlinných druhů, hrají zásadní roli při udržování zdraví, vitality a biologické rozmanitosti svých lesních stanovišť. Tito megažravci pomáhají s šířením semen a obnovou lesa tím, že překonávají značné vzdálenosti, aby šířili semena daleko od mateřského stromu, a tím udržovali rozmanitost vegetace v rovnováze. Kromě toho gorily díky své velikosti a síle vytvářejí při svém pohybu a trhání vegetace mezery ve stromech a keřích, čímž umožňují přístup světla k rostlinám na lesní půdě a vytvářejí cesty pro další druhy zvířat.

Vzhledem k tomu, že gorily hrají významnou roli při udržování a ochraně celistvosti svého životního prostředí, na němž závisí obživa a přežití nesčetných dalších druhů volně žijících živočichů, jsou považovány za klíčový druh, protože jejich ochrana v konečném důsledku vede k ochraně celých ekosystémů, které jsou na jejich službách závislé.

Lidské populace ve střední Africe jsou také do značné míry závislé na lesích, které gorily obývají a udržují, protože jim poskytují potravu, vodu, léky a živobytí. Pro místní a domorodé obyvatelstvo v osadách, které se nacházejí v těsné blízkosti biotopu goril, představuje ekoturistika další zdroj udržitelných a ekologicky odpovědných příjmů, ačkoli tento obchod není v současné době dostatečně regulován.

Hrozby pro gorilí populaci

Oba poddruhy goril východních, které jsou od roku 2016 zařazeny na Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jako “kriticky ohrožené”, zaznamenaly rozsáhlý pokles populace v důsledku:

  • politických konfliktů
  • ztráty životního prostředí
  • pytláctví
  • změny klimatu
  • chorob

Gorily horské, které byly objeveny teprve v roce 1902, byly v 80. letech 20. století v důsledku výše zmíněných antropogenních tlaků odsunuty na pokraj vyhynutí. Ačkoli poddruh vykazuje slibné známky obnovy s postupným nárůstem populace, hrozby vyhynutí jsou stále přítomny v celém domovském areálu goril horských, a proto vyžadují neustálé sledování a regulaci.

Degradace životního prostředí

Hlavní hrozbou pro gorily horské je ztráta a degradace životního prostředí. Vzhledem k tomu, že v odlehlých oblastech obklopujících primární biotopy horských goril žije již více než 100 000 lidí, a také k ročnímu nárůstu populace v Africe o 2,37 %, dochází ke stále většímu kácení lesních porostů pro lidská sídla, zemědělské farmy a těžbu přírodních zdrojů, jako je palivové dřevo a materiály používané při výrobě dřevěného uhlí.

Lov v oblasti

Nástrahy a pasti určené k lovu masa z keřů nebo jiných druhů volně žijících živočichů jsou také příčinou zranění a úmrtí goril horských, protože jedinci mohou při cestě mezi potravními oblastmi náhodně šlápnout na nástrahu. Vzhledem k tomu, že horské gorily jsou nuceny po delší dobu vystupovat do vyšších nadmořských výšek, může mít vystavení příliš chladným, nebezpečným a někdy i smrtelným podmínkám zničující účinky na zranitelné členy gorilích tlup, jako jsou mladí potomci nebo mláďata.

Nelegální obchod

Kromě obchodu s masem z buše je pro gorily hrozbou také nelegální odchyt živých gorilích mláďat, a to i přes zjevnou neexistenci mezinárodního trhu s těmito zvířaty. Sirotci goril jsou obvykle zabaveni orgány ochrany přírody nebo zahynou brzy po odchycení. V některých oblastech Afriky se části těl goril používají také v lékařství a jako magické talismany.