Vítejte v mojí malé africké oáze

April 5, 2023
welcome sign

Jak jste si už asi všimli, tento blog je zaměřený na vše o veterinární medicíně v Africe, její praxi, překážkách, výzvách i každodenních rutinách. Veterina, to jsou hlavně zvířata, v tomto případě exotické a často ohrožené druhy. Takže co najdete na tomto blogu?

  • Články o zvířatech
  • Zajímavosti z Afriky
  • Informace o praxi veterináře
  • Výzvy zachování populace volně žijících zvířat
  • Tipy na ekologické cestování

Hlavním záměrem mého blogu je přiblížit znalosti o africké divočině každému čtenáři, pokud možno stravitelnou formou. Protože se chci zaměřovat hlavně na veterinární praxi, divoká zvířata všech druhů a informace o nich budou hlavní náplní mých článků.

Inspiraci pro články čerpám ze sociálních médií a webů nejvýraznějších organizací pro ochranu divokých zvířat na africkém kontinentu, ale také z odborných publikací a studií provedených v afrických národních parcích, nebo významných veterinárních centrech.

Abych vás ale nenudila, dávám si za cíl přinášet pravidelně také zajímavosti a zábavná fakta, která jsou méně známá. Skrze zábavné informace můžete zjistit, že váš zájem o africkou divočinu je větší, než jste si mysleli, a možná budete chtít objevit víc. Proto jsem si v prvním příspěvku připravila 10 zajímavostí o africké divočině, které vás doufám nalákají k přečtení dalších článků na tomto blogu.

10 faktů o africké divočině, které jste neznali

Afrika má na svém území jedny z nejzajímavějších zvířat na světě. Ve skutečnosti jsou tak jedinečná a zajímavá, že za nimi každoročně cestují tisíce lidí. Dovolená na safari je jednou z největších afrických atrakcí a návštěvníci mají šanci tato nádherná zvířata nejen vidět, ale také zažít zážitek na celý život. Ať už uvažujete o cestě do Namibie, Botswany, Malawi, Keni nebo Tanzanie, zde je několik skutečně překvapivých faktů o afrických zvířatech, která tam uvidíte.

1. ŽIRAFA MÁ MODRÝ JAZYK

Kromě všech ostatních neobvyklých vlastností mají žirafy také modrý jazyk. Protože mají jazyky často venku z tlamy, aby se nakrmily, jsou vystaveny slunečnímu záření. Modrá barva jim poskytuje dodatečnou ochranu!

2. PŠTROS DOKÁŽE UBĚHNOUT VÍCE NEŽ 40 MIL ZA HODINU

Mají pružné klouby, které jim umožňují běžet tak vysokou rychlostí. Využívají také své šlachy k ukládání a vydávání energie.

3. LVI SPÍ KAŽDÝ DEN 15-20 HODIN

Jsou to noční zvířata a potřebují dostatek odpočinku, který jim pomáhá lovit a přežít den. Proto je zcela běžné, že si během dne dopřejí 15-20 hodin spánku.

4. SLŮŇATA SI CUCAJÍ CHOBOTY

Stejně jako si novorozený člověk cucá palec pro své pohodlí, cucají si slůňata choboty. Tato roztomilá skutečnost byla několikrát zachycena na fotografiích a videích z afrických národních parků, a má se za to, že to mláďata uklidňuje.

5. KAMERUN MÁ NEJVĚTŠÍ ŽÁBU NA SVĚTĚ

V Kamerunu žije největší žába na světě s příhodným názvem Goliáš. Je dlouhá neuvěřitelná metr a půl!

6. SUP MÁ NEUVĚŘITELNĚ SILNOU ŽALUDEČNÍ KYSELINU

Vzhledem k množství mrtvých a rozkládajících se zvířat, která konzumují, je asi všeobecně známo, že supí žaludeční kyselina je silná. Možná však nevíte, že je tak silná, že dokáže bojovat s nemocemi, jako je cholera a antrax.

7. HIENY VYVRHUJÍ POTRAVU PRO MLÁĎATA

Jejich žaludky jsou tak velké, že mohou jíst potravu, cestovat na dlouhé vzdálenosti a pak ji vyvrhovat, aby nakrmili svá štěňata a psy ve smečce, kteří nemohou jít ven a lovit potravu.

8. SLONI NEMAJÍ POTNÍ ŽLÁZY

Když je příliš horko a sloni se nemohou ochladit, mohou si jednoduše strčit chobot do krku, aby z něj vytáhli vodu a postříkali si tělo. Proto často vidíme slony, jak se vzájemně ostřikují vodou, pomáhají si se ochladit!

9. KROKODÝLI NEMUSÍ MOC JÍST

I když se může zdát, že tato těžko ozubená monstra jedí neustále, pravdou je, že bez jídla vydrží i celé měsíce. Jejich trávicí soustava je natolik výkonná, že jim jedno jídlo dokáže poskytnout živiny na poměrně dlouhou dobu.

10. ŽIRAFA MÁ SPECIÁLNÍ VENTILY, ABY NEOMDLELA

Protože se žirafa musí při pití vody hodně předklánět, je přirozeně vybavena speciálními žilními strukturami a chlopněmi v krku, aby neomdlela. Tyto chlopně zastavují proudění krve do určitých oblastí, aby to bylo možné.